0
0
logo

معرفی کتاب تحلیل اجزاء محدود، تئوری و کاربرد در ABAQUS

معرفی کتاب های مهندسی

۱۳۹۷/۰۳/۱۲

توسط : metish

119 بازدید

تحلیل اجزاء محدود، تئوری و کاربرد در ABAQUS

تحلیل اجزاء محدود، تئوری و کاربرد در ABAQUS


یکی از کتاب های کاربردی در زمینه آموزش نرم افزار آباکوس (ABAQUS) که توسط انتشارات اندیشه سرا منتشر شده را در ادامه معرفی میکنیم.
چه شما یک کاربر مبتدی یا یک کاربر حرفه ‏ای نرم ‏افزار آباکوس باشید، این کتاب شما را در درک بهتر مفاهیم روش اجزاء محدود و استفاده صحیح از آباکوس کمک خواهد کرد. همچنین سرعت شما را در شبیه‏ سازی با آباکوس بسیار بالا خواهد برد. بعد از خواندن این کتاب، شما به اندازه کافی درباره روش اجزاء محدود و آباکوس خواهید دانست و قدرت تحلیل و شبیه ‏سازی شما در حد قابل ملاحظه ‏ای تقویت خواهد شد، به‌طوری که می‏توانید برای بسیاری از مسائلی که در این کتاب پوشش داده نشده نیز به سادگی راهکاری برای شبیه ‏سازی آن یافت نمایید.
بیشتر مثال‏های بررسی شده کتاب جدید بوده و توسط مؤلفین طراحی گردیده است. سعی شده این مثال‏ها بر مبنای موارد کاربردی و مشکلات موجود در دانشگاه‏ها و همچنین صنایع انتخاب شوند. بسیاری از تئوری‏ها و مثال‏های ارائه شده در کتاب حاصل بیش از سه سال تجربه آموزش در دوره‏ های تخصصی نرم ‏افزار Abaqus در آموزشگاه‏های معتبر است. ارائه مطالب و مثال‏های این کتاب در ده‏ها دوره آموزشی، به تکامل تدریجی و قوی‏تر شدن مطالب آن کمک شایانی نموده است. همچنین ارائه موفق این مثال‏ها برای صدها دانشجو از رشته ‏های مختلف مهندسی نشان داده است که بیشتر آن‏ها توانسته‏ اند در طول دوره‏ های آموزشی به اهداف خود هم در شبیه ‏سازی در Abaqus و هم در استفاده مؤثر از مفاهیم روش اجزاء محدود دست یابند. با این وجود همواره در طراحی و تدوین مسائل جدید وجود نقایص و اشکالات، محتمل و اجتناب‌ناپذیر است.
هدف اصلی از طراحی ساختاری این کتاب، تقویت پایه ‏ای مفاهیم اجزاء محدود و مهارت‏های استفاده از نرم ‏افزار آباکوس به صورت هم‏زمان می‏باشد. از آن‌جا که در این کتاب تمرکز بر تقویت درک بنیادی شما از تحلیل در نرم‏ افزار آباکوس بوده است، مفاهیم نیز با عمق بیشتری بررسی گردیده‏اند. از جمله ویژگی‏های دیگر، می‏توان به پیوستگی در ارائه مطالب کتاب اشاره کرد. هدف ما ارائه مفاهیم ضروری به همراه یک یا چند مثال کاربردی بوده است. در چیدمان مفاهیم و مثال‏ها در کتاب دقت خاصی شده و سعی شده از اولین صفحه تا آخرین صفحه پیوستگی مطالب حفظ گردد.
یکی از مشکلات موجود در نوشتن کتاب‏های آموزشی نرم‏ افزارهای مهندسی، ترجمه واژه ‏های تخصصی می‏باشد. استفاده از معادل فارسی لغات ممکن است سبب سردرگمی کاربر گردد. از آن‌جا که به باور ما آشنایی با واژه‏ های تخصصی لاتین می‏تواند کمک شایانی در انجام و درک بهتر شبیه ‏سازی در نرم ‏افزار Abaqus کند، از ترجمه واژه ‏هایی که کاربر در داخل محیط نرم‏ افزار با آن‏ها روبرو می‏شود خوداری شده است. برای این واژه‏ ها یا از عبارت لاتین آن یا از تایپ فارسی عبارت لاتین (مانند نرمال برای Normal) استفاده شده است.
لازم به ذکر است که Abaqus دارای یک راهنما (Documentation) با هزاران صفحه مطالب مفید است. بخش بزرگی از تئوری‏های استفاده شده در این کتاب بر مبنای راهنمای Abaqus اما با چندین تفاوت اصلی می‏باشد:
• هرچند که در راهنمای Abaqus چند مثال ساده مورد بررسی قرار گرفته است، اما برای بسیاری از موارد کاربردی نمی‏توان مثال‏های حل شده پیدا نمود. در حقیقت کاربر با تئوری‏های بسیاری روبرو می‏گردد، که بعضاً بسیار پیچیده نیز هستند، اما در عمل راهکاری برای درک و عملی کردن آن‏ها در قالب مثال یافت نمی ‏نماید. در این کتاب ابتدا موارد پایه‏ای که بیشترین کاربرد را در مهندسی مکانیک، مهندسی عمران و مهندسی مواد دارند به صورت جزئی و کامل توضیح داده شده، سپس تئوری‏های توضیح داده شده در قالب یک یا چند مثال کاربردی و جامع بررسی شده‏اند.
• تئوری‏ها و نکات کاربردی ارائه شده در راهنمای Abaqus معمولاً در چند بخش مختلف از راهنما ارائه شده‏اند. پراکندگی این موارد شاید برای کاربران بسیار حرفه‏ای مشکل ساز نباشد، اما معمولاً کاربران مبتدی و متوسط در چگونگی پیدا کردن مطالب مطلوب خود دچار سرگردانی می‏شوند. در این کتاب برای تمامی مطالب استفاده شده سعی شده است که موارد ضروری در تمامی بخش‏های مختلف جدا گردیده و به صورتی پیوسته ارائه گردد.
در راهنمای Abaqus تعدادی مثال در بخش‏های Abaqus Example Problems Manual و Abaqus Benchmarks Manual ارائه گردیده است. اما برای تمامی این مثال‏ها فقط فایل ورودی نهایی مثال موجود بوده و به نحوه شبیه‏ سازی آن‏ها هیچ‌گونه اشاره‏ای نشده است. بنابراین شاید این مثال‏ها برای اکثر کاربران Abaqus قابل استفاده و مفید نباشد. همچنین دسته ‏بندی این مثال‏ها در راهنمای نرم ‏افزار بسیار کلی بوده و برای کاربران پیدا نمودن مثال مطلوب سخت می‏باشد. بعلاوه ترتیبی از لحاظ پیچیدگی یا سادگی مثال‏ها در آن رعایت نگردیده است. اما بیشتر مثال‏های استفاده شده در این کتاب جدید بوده و توسط نویسندگان طراحی شده است. سعی گردیده در طراحی مسائل و چیدمان آن پیوستگی کافی حفظ گردیده و مثال‏ها به مرور در طول کتاب پیچیده‏ تر گردند.
سرفصل ها و سایذ مشخصات کتاب را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید:
[button color=”blue” size=”medium” link=”https://www.mohandesclub.com/shop/%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D8%AC%D8%B2%D8%A7%D8%A1-%D9%85%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF%D8%8C-%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-abaqus” icon=”” target=”true”]کتاب تحلیل اجزاء محدود، تئوری و کاربرد در ABAQUS[/button]

metish

تاریخ عضویت : ۰۳ خرداد ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال